Turbínové brusky DEPRAG INDUSTRIAL nabízejí impozantní poměr výkonu a hmotnosti

Úhlové brusky s turbínovým pohonem - šetří energii a nabízí vynikající výkon pro vysoce efektivní odběr materiálu

Robustní nářadí s turbínovým pohonem Vás přesvědčí nejenom díky své nízké hmotnosti a vysokému výkonu

Zalešťování svarů na lodích, obrábění odlitků motorových bloků, oddělování profilů ocelových konstrukcí - činnosti, které vykonává člověk za pomoci průmyslového nářadí. Často se pracuje ve vícesměnných provzech a s nářadím, které je těžké, hlučné a s vysokými vibracemi přenášenými na ruce pracovníka. To samozřejmě ovlivňuje výsledek práce i produktivitu. Výběr správného nářadí je podstatným předpokladem pro zajištění optimálních pracovních výsledků. Společnost DEPRAG CZ a.s. nabízí kvalitní průmyslové nářadí určené do nepřetržitých provozů. Turbínové brusky, prodávané pod zn. DEPRAG INDUSTRIAL, splňují všechny požadavky moderního průmyslu - impozantní poměr výkonu a hmotnosti (kW/kg), efektivní odběr materiálu, ergonomické provedení, dlouhá životnost, nízké hladiny hluku a vibrací, snadná obsluha a údržba pro maximální pohodlí obsluhujícího pracovníka.


Brusky
Firma DEPRAG CZ a.s. je specialistou na pneumatické nářadí (ve standardním sortimentu firmy naleznete nepřebernou škálu nářadí - od brusek a leštiček počínaje až po vrtačky, závitořezy, rázové utahováky, šroubováky, kladiva, jehlové oklepávače, kleště, nůžky, pily, nářadí do dolů atd.) a na využití stlačeného vzduchu jako pohonu kvalitního průmyslového nářadí. DEPRAG ve svém rozsáhlém sortimentu nabízí i nářadí s vysoce účinným turbínovým motorem. Tradiční výrobce pneumatického nářadí nabízí turbínové brusky úhlové (brusky s úhlovou převodovkou), kleštinové (brusky na formy) a obvodové (přímé).

A proč je vlastně pneumatické nářadí tak populární? Úspěch pneumatického nářadí byl odstartován již v devatenáctém století při budování tunelů a v těžebním průmyslu. V těchto prostředích bylo zcela vyloučené použít elektrické nářadí. Nespornou výhodou vzduchového nářadí je jeho nízká hmotnost - ve srovnání s elektrickým nářadím je rozdíl opravu markantní - 30-50%! Přirozeně se zvýši i produktivita práce. A o to v dnešním světě jde! Z těchto důvodů specialisté firmy DEPRAG CZ a.s. vyvinuli úhlové brusky s turbínovým motorem. Turbína využívá expanzi stlačeného vzduchu s vysokou účinností! Díky tomu je dosažena nízká hladina spotřeby vzduchu, pokud tento technický parametr porovnáme se stejně výkonnou lamelovou bruskou.


Turbínové brusky nabízí impozantní poměr výkonu k hmotnosti - kW/kg - dvojnásobek výkonu při poloviční hmotnosti ve srovnání s pneumatickým lamelovým motorem - tyto brusky při správné vzduchové instalaci nelze zastavit!

Konstruktéři firmy DEPRAG CZ a.s. vyzdvihují výhody pneumatických turbínových brusek, které jsou ve srovnání s elektrickým nářadím zcela na straně turbínové brusky: Srovnatelná elektrická bruska s výkonem 2 kW a hmotností 6,6 kg nemůže konkurovat turbínové brusce s výkonem 2,2 kW a hmotností menší než 2 kg. Úhlová bruska s turbínovým pohonem firmy DEPRAG disponuje impozantním výkonem 4,5 kW a váží pouhé čtyři kilogramy. 2,2 kW i 4,5 kW turbínové brusky firmy DEPRAG dosahují bezkonkurenčního poměru výkonu k hmotnosti 1,1!“

Robustní turbínové brusky naleznou uplatnění v mnoha oblastech průmyslu. Ať už se jedná o obrábění, broušení a začišťování odlitků, svarů, oceli, nekovových materiálů, kamene nebo o výrobu kontejnerů, ocelových konstrukcí, vagónů, turbínové brusky jsou vždy jedničkou. Jejich vynikající technické parametry si pochvalují pracovníci sléváren i loděnic, tyto brusky se jim mimořádně osvědčily i v nepřetržitých provozech.

DEPRAG je skutečným specialistou a vývoj je vždy velkou výzvou. Ať už se jedná o vývoj kvalitních úhlových brusek nebo vývoj expanzní turbíny, kdy firma úzce spolupracovala s kompetentními odborníky z HAW - z univerzity hospodářských věd v Ambergu-Weidenu.

Propočty a celosvětově první použití Curtisovy turbíny v pneumatickém nářadí byly provedeny pod záštitou Prof. Dr. A. P. Weiße, docenta pro proudové nářadí a nauce o proudění. Vícestupňové přetlakové turbíny jsou komplexnější při své konstrukci avšak také dražší, stejné jednostupňové tlakové turbíny oproti tomu nemohou poklesy tlaku dostatečně efektivně zpracovat. Proto byl vybrán dvouvěncový druh Curtisovy turbíny, která původně odpovídala konstrukci parní turbíny. Konstrukční výpočty byly ověřeny a potvrzeny pomocí CFD-proudových simulátorů (Computational Fluid Dynamics) a zkušebních testů. Na univerzitě v Ambergu-Weidenu byla sestavena zkušební stanice pro pneumatické pohony a techniku (PDLT), kde byly provedeny testy turbín těchto výkonnostních tříd.

Poměr krouticího momentu a otáček turbíny se nějak výrazně neliší od běžného pneumatického lamelového motoru. U  pneumatických motorů, které nejsou regulovány, se zvýší krouticí moment lineárně v závislosti na vnější zátěži od otáček naprázdno až do klidového stavu. Maximálního výkonu je dosaženo u poloviny volnoběžných otáček (jmenovitých otáček). Vysoce výkonné brusné kotouče mají maximální povolenou obvodovou rychlost 80 m/s. Aby byl dosažen nejoptimálnější úběr broušeného materiálu, je nezbytné pohánět kotouč také touto rychlostí. S neregulovanými pneumatickými pohony je to možné, protože maximální výkon je pouze v polovině volnoběžných otáček. Naopak překročení rychlosti 80 m/s vede k prasknutí kotouče vlivem dostředivé síly. Čemuž lze zabránit tím, že se do nářadí vestaví regulátor otáček.

Obzvláště se osvědčil princip odstředivého regulátoru, u kterého malé změny otáček způsobí poměrně velké změny síly. Snížením množství přívodního vzduchu jsou spolehlivě omezeny volnoběžné otáčky a tím i rychlost - nezávisle na tlaku vzduchu. Ing. Pavel Šilhán, obchodní náměstek firmy DEPRAG CZ a.s., upozorňuje na požadovaný vedlejší efekt: „O více než polovinu nižší spotřeba vzduchu naprázdno.“ Spotřeba vzduchu naprázdno je u brusky s výkonem 2 200 W  pouze 0,56 m3/min a spotřeba u brusky s výkonem 4 500 W pouze 1,28 m3/min. Nicméně i spotřeba vzduchu při max. výkonu je působivá, u 2,2 kW brusky je 2 m3/min a u 4,5 kW brusky pouze 3,8 m3/min. Ing. Pavel Šilhán: „Efektivita patří k dalším velkým výhodám úhlových brusek s turbínovým pohonem v každodenním trvalém provozu.“

Turbíny „žijí“ vysokými otáčkami. Bylo tedy jasné, že je třeba při konstrukci turbínové úhlové brusky myslet i na převodovku. Převodovka s planetovým převodem (mazán olejem, vysoce otáčkový) a s následným kuželovým převodem byla kompletně nově vyvinuta a optimalizována pro mazání a maximální efektivnost. Maximální hloubka řezu pro oddělování trubek a profilů činí 40 mm u 125 milimetrového brusného kotouče. Tím se značně zvýší flexibilita a hospodárnost nářadí.

Turbínové brusky zn. DEPRAG INDUSTRIAL nebodují pouze díky optimálnímu poměru výkonu k hmotnosti, efektivitou, ale i snadnou, bezpečnou a komfortní obsluhou, na což kladla firma DEPRAG při jejich vývoji velký důraz. V těžkém provozu je pro uživatele obzvláště náročné brousit celý den, u našich turbínových brusek DEPRAG to však není žádný problém, jsou totiž vybaveny automatickým vyvažovačem pro snížení vibrací. Přídavná rukojeť tlumí vibrace. Mezi další výhody patří i perfektní ovládání rukojetí ergonomického tvaru - na pravou nebo levou stranu, což umožní i levákům snadnější obsluhu, dále pak rychlá výměna brusného kotouče, rychlé nastavení polohy ochranného krytu a možnost nastavení směru výfuku vzduchu. Turbínové brusky jsou ideálním nářadím pro použití v nepřetržitém provozu, díky prakticky bezúdržbovému provozu a téměř žádným dílům podléhajícím opotřebení.


Hlavní důraz je kladen na bezpečnost práce. Bezpečnostní páčka s pojistkou zabraňuje náhodnému spuštění brusky. Integrovaný bezpečnostní nouzový vypínač zastaví brusku v případě výpadku regulátoru, aby nemohlo dojít za žádných okolností k prasknutí kotouče, což by bylo velmi nebezpečné pro obsluhu i okolí. Ing. Pavel Šilhán: „Nejenom díky efektivní turbínové technologii, ale i díky mnoha dalším pečlivým detailům je naše nové průmyslové nářadí bezkonkurenční.“

 

Kontakt:

Ing. Pavel Šilhán

obchodní ředitel

DEPRAG CZ a.s.

T. G. Masaryka 113

507 81 Lázně Bělohrad

Tel.: +420 493 771 664

Fax: +420 493 771 623

E-mail: p.silhan@deprag.cz